Реформація – рух, що змінив світ

Саме під таким гаслом у м. Луцьку 24 лютого 2017 року відбувся просвітницький захід для вчителів історії та інших суспільних наук. Гостинно були відчинені двері Палацу учнівської молоді, у якому зібралися понад 300 учасників конференції з різних куточків Волині.

Організував цю зустріч Волинський обласний міжконфесійний оргкомітет із відзначення 500-річчя Реформації за підтримки Управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації та Управління освіти Луцької міської ради.

Чудову атмосферу доброзичливості та гармонії створював християнський гурт «Левит», який своїм співом налаштовував присутніх на сприйняття інформації та надихав на роздуми про любов до рідної країни, навернення до Творця, цінність життя, важливість читання Біблії; закликав дякувати Богові й прославляти Його.

Освітяни мали прекрасну можливість ознайомитися з історичним і богословським контекстом Реформації та наслідками історичної події. Зокрема, Фелікс Понятовський (доктор богослов’я, проректор Українського гуманітарного інституту) допоміг учителям поринути в минуле, а саме в епоху Середньовіччя. Присутнім запропонували уявити, яким було середньовічне місто: обнесене стіною, маленьке, на вулицях багато бруду, антисанітарні умови проживання, що часто викликало багато хвороб. Щодо освіти, то в Х ст. з’явилися університети, хоча наука не була спрямована давати нові знання й теорія була відірваною від практики. У той час вважали: усе, що можна пізнати про світ, уже відомо. Тодішня церква мала величезний вплив на всі верстви населення. Однак люди були неграмотні й просто не розуміли богослужбову мову (латинь). За 1000 років від народження Ісуса Христа життя майже не змінювалося. Недаремно ті часи (V-XVст.) називають «темними століттями».

Якби не було Реформації, світ залишався би без особливих змін. Переломним моментом стала подія, коли Мартін Лютер у 1517 році написав «95 тез» і закликав до диспуту.

Як зауважив Ф. Понятовський, Реформація вплинула на всі сфери життя: на науку, освіту, медицину, економіку та право, культуру й мистецтво. І особливо — на моральні стандарти тогочасного людства.

Інший доповідач заходу — Сергій Санніков (доктор богослов’я, головний редактор часопису «Богомисліє», автор двотомника «Двадцять століть християнства», пастор церкви, капелан) — акцентував увагу слухачів на світоглядних та богословських засадах Реформації. Присутні мали змогу зрозуміти, що таке Реформація, чи дійсно Реформація впливає і за яких обставин це відбувалося. Ключовим питанням доповіді було: «ЧОМУ Реформація вплинула на історію?» Відповідь захована у сфері світогляду, у сфері етики», — вважає промовець.Тобто Реформація змінювала світогляд великої групи людей, і саме в цьому полягає глибинна причина. Цей світогляд був пов’язаний із релігією — домінуючим фактором у той час. Саме у сфері релігії зосереджувалась етика, культура, наука. Релігійні питання були первинними. Тепер релігія — один із факторів формування світогляду, але не вирішальний, тому й маємо відповідний результат. Досліджуючи проблеми світогляду, маємо поставити питання: «ЩО повинно бути в центрі світогляду?» На перший погляд, якщо в центрі знаходяться богословські й релігійні питання — це нібито відволікає людину від успішного життя, робить її неефективною у повсякденному бутті. Але насправді це не так. Власне, Реформація довела, що саме релігійні питання відіграли суттєву роль у зміні світогляду. Вони завжди відігравали й будуть відігравати важливу роль.

Богослов’я Реформації описане п’ятьма sola (п’ятьма «тільки»):
Sola Scriptura (тільки Писання);
Sola Fide (тільки віра);
Sola Gratia (тільки благодать);
Solo Christus (тільки Христос);
Soli Deo Gloria (тільки Богові слава).

Sola Scriptura — основний принцип. Він означав, що тільки Святе Письмо — абсолютно надійне джерело пізнання Бога, тому що воно дано Богом і є Словом самого Бога у вигляді тексту.

Sola Fide — спасіння дається не за діла чи заслуги, а виключно по вірі.

Sola Gratia — протиставляє спасіння благодаттю й спасіння ділами («…не від діл, щоб ніхто не хвалився…» (Еф.2:9).

Solo Christus — заперечуються посередники й підкреслюється робота Христа щодо спасіння. Це живий зв’язок із Христом у повсякденному житті.

Soli Deo Gloria — тільки Богові належить уся слава!

Слава Богові за прекрасний час, у який ми живемо!

Слава Богові за підтримку Президента України, який 26 серпня 2016 року підписав Указ №357/2016 «Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації».

Для нас, християн, це — виклик. Це прекрасна нагода зайти з благовістям туди, куди ми ще не заходили. Це унікальний шанс засвідчити управлінцям, держслужбовцям, науковцям, медикам, освітянам та іншим категоріям осіб різного рівня про нашого великого та всемогутнього Господа! Це можливість зосередити увагу людей на християнських цінностях, допомогти зрозуміти важливість читання Слова Божого.
Реформуймо себе — змінюймо країну!

Оксана Гаврисюк

 

Календар Святкування реформації на Волині

17 березня. Форум для управлінців, науковців, державних службовців, депутатів та впливових людей «Через духовну реформацію до відродження країни» (Волинський облмуздрамтеатр імені Тараса Шевченка).

10-15 квітня. Благодійно-соціальна акція «Чисте серце — чисте місто» на території всієї області, де представлені протестантські громади.

18 квітня. Пасхальний концерт за участю оркестру та хору Келвіна Джонса (США) (Волинський облмуздрамтеатр імені Тараса Шевченка).

28 квітня-2 травня. Ретріт для поранених воїнів АТО, які проживають на Волині.

8-20 травня. Тиждень молоді та сім’ї. У програмі: флешмоби, творчі вечори, спортивні змагання, семінари, майстер-класи, концерти, хода за здорову сім’ю, конкурси, День матері та День батька, дитяча програма «Країна здоров’я».

5 червня. Обласний творчо-просвітницький міжконфесійний фестиваль «Назустріч Реформації» (Луцьк, Театральний майдан).

1 жовтня. День милосердя. Під час акції кожна громада спільно з органами місцевого самоврядування визначає набувачів допомоги й через посильні пожертви надає цю поміч.